S cieľom uľahčiť užívateľom používať naše webové stránky využívame cookies. Používaním našich stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom počítači / zariadení.

4 zaručené triky, aby vám ruže vo váze vydržali čo najdlhšie

03.11.2016

4 zaručené triky, aby vám ruže vo váze vydržali čo najdlhšie

4 zaručené triky, aby vám ruže vo váze vydržali čo najdlhšie

Aby ste sa mohli dlho tešiť z krásy ruží darovaných z lásky, je potrebné pri starostlivosti o ne dodržiavať určité zásady. A tieto zásady sa vám hodia aj vtedy, keď budete chcieť ruže zase niekomu darovať vy.

 

1. Vyberajte len čerstvé a kvalitné

Keď totiž chcete, aby ruže vydržali čo najdlhšie krásne, je toto tým prvým a najdôležitejším predpokladom. Ak je to možné, nakupujte preto kvety vždy v osvedčenom kvetinárstve. Keď sa ocitnete v obchode, kde sa niekde v kútiku krčí päť usmolených karafiátov a tri zvädnuté ruže, rýchlo utečte.  

Pri výbere sa pozrite, či nie je kvetina zavädnutá, nepôsobí nezdravo. Kvety by mali mať výrazné farby, mali by byť robustné a vitálne. Pozrite sa tiež, či nie sú nejako poškodené listy, stonky alebo kvety. Skontrolujte tiež, či nie sú zmrznuté. Mnohí kvetinári majú kvety dlho v chladiacich boxoch, tie potom síce vyzerajú veľmi sviežo, v teple ale rýchlo odkvitnú.

 

2. Vázu starostlivo vymyte

 

Než dáte kyticu do vody, najprv pripravenú vázu dôkladne umyte horúcou vodou. Prípadné nečistoty by totiž mohli spôsobiť vznik kalov a množenie baktérií. Sklenené vázy dajte do umývačky riadu. Keramické dôkladne vymyte a vydezinfikujte, najspoľahlivejšie prípravkom s prísadou chlóru. Potom je ale potrebná ich naozaj veľmi dobre vypláchnuť, pretože chlór je prvkom, na ktorý sú kvety veľmi citlivé.

 

3. Stonku zrežte a ružu očistite

U kvetiny, ktorá je vybratá z vody, dochádza každou minútou k zaťahovaniu reznej rany a uzatváraniu vodivých pletív. Bráni sa tak odparovaniu vody stonkou a zaťahuje svoju ranu. Keď potom takú stonku znova ponoríte do vody, už ju neprijme. Preto je dôležité stonku pred umiestnením ruže do vázy vždy znova zrezať.  

Samotný rez vykonávajte ostrým nožom. Pri použití záhradníckych alebo kancelárskych nožníc dochádza k poškodeniu pletiva a stlačeniu drobných ciev, ktorými kvetina prijíma živiny. Rez veďte šikmo na stonku približne pod uhlom 45 stupňov, aby ste zväčšili plochu rezu, a tým umožnili dostatočný prísun vody a živín. Odrežte asi 1 až 2 centimetre. Ďalej zbavte stonku všetkých listov, ktoré by inak zostali vo vode a začali sa v nej rozkladať.

 

4. Pozor na umiestnenie

Aj keď ružiam venujete všetku vyššie uvedenú starostlivosť, ak ich postavíte na miesto, kde budú vystavené priamemu slnečnému žiareniu, mrazu či prievanu, môžete sa s nimi rozlúčiť. Rýchlo vám zvädnú aj pri ústrednom kúrení a ostatných zdrojoch tepla, neprospieva im ani cigaretový dym či blízkosť ovocia.

MTU2ZWVmYm